Eko tipy

Eko tipy 07. júl 2021

Tieto produkty denne používate, nahraďte ich ekoalternatívou Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ekologické alternatívy bežných produktov sú prvým krokom k záchrane našej planéty.

 

Predpokladáme, že množstvo z vás v detstve počúvalo vety typu: “zhasínaj svetlo, keď nie si v miestnosti” alebo “vypni vodu počas umývania zubov”. Je možné, že naši rodičia nás v tom čase k podobným činnostiam viedli najmä z ekonomických dôvodov, no dnes nie je žiadnym tajomstvom, že takéto správanie má dopad aj na našu planétu. Okrem šetrenia elektrickej energie a vody, aj triedenie odpadu by sa malo stať súčasťou každej domácnosti. Ak vás však záchrana našej planéty skutočne zaujíma a radi by ste podnikli aj iné kroky v tejto oblasti, pozornosť by ste mali zbystriť predovšetkým pri používaní každodenných produktov. Súčasný trh totižto disponuje obrovským množstvom ich ekologických alternatív.

Zdroj: pexels.com

Vymeňte plastovú tašku za plátenú

Nie je snáď nikto, kto by o tejto možnosti ešte nepočul, no pritom sa v praxi stretávame len s malým množstvom ľudí, ktorí do obchodu prídu touto ekoalternatívou vybavení. Okrem toho, že tento krok aspoň o kúsok odbremení našu planétu od zbytočných plastov, používaním jednej tašky odbremeníte aj svoju peňaženku. Navyše, plátené tašky často znesú oveľa väčšiu záťaž, a tak sa vám nestane, že budete z obchodu odchádzať s tou jednou krabicou mlieka v ruke, ktorá by potenciálne mohla plastovú tašku roztrhnúť. To platí aj v prípade ovocia a zeleniny, ktoré môžete jednoducho umiestniť do znovupoužiteľných sieťok. Ak ste si už podobný produkt zadovážili, dôležité je nezabudnúť si ho pred nákupom doma, čiže si ho radšej vložte do kabelky, prípadne auta.

Tip: Ešte ekologickejšia možnosť je vyrobiť si takúto tašku doma, čím zároveň aj upcyklujete nevyužitý kus látky vo vašej domácnosti.

Zvoľte ekologický spôsob dopravy

Najekologickejší spôsob dopravy je, pochopiteľne, chodenie pešo. Aj napriek tomu nám väčšina z vás dá za pravdu, keď povieme, že automobil je v súčasnosti nevyhnutnosťou. Ak práve rozmýšľate nad výmenou toho vášho, je načase zvážiť skôr elektromobil. Takéto vozidlo neprodukuje žiadne emisie výfukových plynov, a teda sa okrem jazdy budete tešiť aj z toho, že ste podnikli ďalší úspešný krok k záchrane našej planéty.

Zdroj: hyundai.sk

Poobzerajte sa v drogérii po znovupoužiteľných variantoch

Väčšina produktov využívaných v našich kúpeľniach každý deň už má na trhu aj svoju ekologickú alternatívu, prípadne alternatívu, vďaka ktorej sa vyhnete jednorazovým produktom. Nabudúce zvoľte namiesto vatových odličovacích tampónov ich bavlnený variant, jednorazové žiletky nahraďte strojčekom a plastovú kefku vymeňte za drevenú alebo sa poobzerajte po spoločnosti, ktorá má možnosť vrátenia plastových kefiek ďalej určených na recykláciu. Skvelým pomocníkom je aj prírodná hubka na riad z tekvicovej rastliny s názvom lufa, pričom jej použitie za bránami kuchyne zďaleka nekončí. Mnohé tieto riešenia sú nielen ekologické, ale rozdiel pocíti aj vaša peňaženka.

Tip: Na výrobu domácej depilačnej pasty vám postačí kryštálový cukor, citrónová šťava a voda. Okrem toho, že je táto možnosť ekologická, jej účinok je v porovnaní so žiletkou trvácnejší. 

Nakupujte v bezobalových obchodoch

Predajne ponúkajúce potraviny alebo drogériu, kde si nakúpite bez zbytočných obalov, sa dnes tešia čoraz väčšej obľube. Niet divu, že ich preto po Slovensku vzniká stále viac. Nielenže sa vyhnete ďalším plastom v domácnosti, pri nákupe v bezobalovom obchodíku môžete dokonca využiť aj staré nepoužívané nádoby, čím im dáte nové využitie.

Zdroj: pexels.com

Veríme, že po prečítaní tohto článku zaradíte do svojho života okrem pitia bez slamky aj iné ekologické alternatívy bežných produktov, pretože pri ochrane našej planéty záleží skutočne na každej maličkosti.

 

Autor: ZD

189 zhliadnutí
Naposledy zmenené 07. júl 2021

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.