Eko tipy

Eko tipy 06. december 2023

Tieto ekologické darčeky potešia vašu rodinu i planétu Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Čím obdarovať blízkych, aby sme z Vianoc nespravili rukojemníka komercie?

 

Sviatky hojnosti?

Vzhľadom na to, aký máme za sebou rok 2020, je možné, že tieto Vianoce budeme vnímať ich pravé hodnoty a pri štedrovečernom stole budeme vďační najmä za to, že sme zdraví. Ideálny scenár by bol, ak by nám toto mentálne nastavenie vydržalo aj ďalšie roky. Pravdou však je, že sme Vianoce onálepkovali slovom „hojnosť“ a táto nálepka nám neraz slúži ako alibistický štít, keď kúpime viac jedla, ako zvládneme zjesť alebo minieme viac peňazí na darčeky, než je potrebné. Nahovárame si, že si máme dopriať, pretože to je tá hojnosť, o ktorej počúvame z každej strany. My sa pýtame – nie je to náhodou obžerstvo a márnotratnosť?

Skromnosť, blízkosť a jednoduchosť

Naši predkovia prežívali Vianoce veru skromnejšie. Vianočné stromčeky a darčeky, ktoré sa pod nimi váľajú, prakticky nepoznali. Na slovenských dedinách boli sviatky duchovné a darčeky boli skôr výnimkou. „Deti boli vďačné za jabĺčka, za orechy, takže určite stromčeky v ponímaní, akú funkciu plnia dnes, nepoznali, a tak isto tie kopy darčekov, ktoré sú dnes pod nimi, v minulosti neboli,“ vraví Anna Kiripolská, etnografka SNM v Martine. Osočovanie súčasných zvyklostí nie je veľmi fér, v čase sa už preniesť nedokážeme, čo však urobiť môžeme, je inšpirovať sa tým, čo robili kedysi lepšie. Ako si naše deti vychováme, také budú. Nemusí platiť úmera, že deti v 21. storočí vyžadujú plnú obývačku darčekov. Darčeky boli skôr symbolické. Deti dostávali drevené hračky alebo perníkové srdiečka. Dospelí sa na vidieku obdarovávať nezvykli. Minimalizmus, o ktorý sa dnes my snažíme, bol životným štýlom našich predkov.

Osočovanie súčasných zvyklostí nie je veľmi fér, v čase sa už preniesť nedokážeme, čo však urobiť môžeme, je inšpirovať sa tým, čo robili kedysi lepšie.


Zmenili sme sa

Zaujímavé je, že Slováci poznajú stromčeky len vyše storočie, pričom boli zdobené tým, čo bolo pre ľudí vzácne a dôležité. Väčšinou to bolo ovocie či oriešky. Hojnosť znamenala pre našich predkov bohatú úrodu na poliach. Na stole sa nachádzali rôzne kôpky. Každá plodina, ktorá sa v ten rok na gazdovstve urodila, nesmela na stole chýbať. Dnes už nie sme farmári, stresujeme sa skôr tým, aby sme mali dokonalú vianočnú výzdobu a aby nám prestieranie ladilo so stuhou na stromčeku. Kedysi bolo skromné, no malo iné zákonitosti.

Dekorácie neboli dôležité, úroda, ktorou sa rodina kŕmila, tá áno. Tradície, ktoré sa nám páčia a vidíme v nich význam, zachovávame dodnes. Poverčivosti našich starých mám sme sa už zbavili. Kedysi bola súčasťou výzdoby aj veľká kovová reťaz, ktorá symbolizovala súdržnosť rodiny a zároveň sa na ňu kládli aj nohy stola počas štedrovečernej večere, pretože sa verilo, že vďaka tomu nás naše nohy budúci rok nebudú bolieť. Po štedrej večeri sa na dedinách spievalo až do polnočnej omše, potom si ľudia vinšovali a koledovali.

Počas sviatkov vyprodukujeme dvakrát viac odpadu

Vianoce by neboli Vianocami, ak by sa nenašiel niekto, kto si povzdychne, že sviatky sú nesmierne krátke. Predstavte si, že napriek ich krátkemu trvaniu vyprodukujeme dvakrát viac odpadu než počas roka. Štatistiky zo Spojeného kráľovstva počas sviatkov naznačujú, že vytvoria o 30 % viac odpadu ako obvykle, čo zahŕňa dva milióny moriakov a šesť miliónov vianočných stromčekov. Priemerná slovenská rodina nie je o nič lepšia, počas sviatkov vytvorí navyše približne 25 kg odpadu. Sú to najmä obaly z potravín, ale aj darčekov, neskonzumované jedlo či staré elektrospotrebiče, ktoré pod stromčekom nahradili novšie.
 
Priemerná slovenská rodina počas sviatkov vytvorí navyše približne 25 kg odpadu.
 

Vráťme Vianociam ich magické kúzlo

 
Vianoce získavajú nelichotivé označenie „sviatky zbytočného odpadu“. Nedovoľme to. Veď predsa Vianoce sú kúzlo, ktoré môžeme zažívať opakovane, no len raz za rok. Očistime ich od prehnaného materializmu a zaužívaných zvykov. Zaveďte v rodine zvyk, že každý dostane len jeden darček. Ak dvíhate obočie, skúste začať od seba a vypýtajte si od druhých pre seba jeden darček. Vždy keď sa vám zacnie po hromade darčekov, spomeňte si na tento kratučký príbeh. Dvaja mnísi prinesú dar Dalajlámovi. Dostane veľkú krabicu, otvorí ju a tam nie je nič. On odpovedá: „Presne toto som chcel!“

Zoznam ekologických darčekov, ktoré sú priateľské k našej Zemi

 
Pre tých, ktorí milujú domáce vône: Vyberte si zo širokej ponuky ekologických vonných sviečok. Tento darček je cenovo prístupný a má krásne balenie. Ich zloženie je bez parafínu, z prírodného alebo včelieho vosku a často sú v recyklovaných obaloch zo skla, ktoré sa vracajú výrobcom a tí obaly opäť naplnia.

Pre tých, ktorí majú radi rezané kvety alebo bytové doplnky: Existujú špeciálne vázy z recyklovaného skla, no akákoľvek váza zo skla je vhodná voľba. Okrem toho je to veľmi štýlová a ekologická voľba. Nebudete si vedieť ani vybrať z toľkých krásnych tvarov a vzorov. Vázy sú sofistikovaným darčekom pre tých, ktorí uprednostňujú modernejší alebo minimalistický štýl zdobenia.

Pre tých, ktorí chcú prejsť na používanie ekovýrobkov: Najlepší ekologický vianočný darček pre začiatočníkov v tomto smere je darčeková sada, tzv. start pack balíček, ktorý obsahuje všetko potrebné. Nájdete v nej všetko od bambusových zubných kefiek cez opakovane použiteľné tampóny na odstraňovanie make up-u až po zubnú niť s nulovým odpadom. Poteší tých, ktorí majú túžbu obmedziť množstvo plastových produktov, no vyčerpáva ich hľadanie alternatívy. Ak si myslíte, že sú pripravení vyskúšať niečo nové, bude sa im páčiť. Veľmi užitočné!

eko darceky vianoce ZD

Pre milovníkov kávy: predplatné v obľúbenej kaviarni vo forme kreditu alebo vrecúška s fair trade kávou. Certifikát fair trade garantuje, že sa platí pestovateľom kávy skutočne dobrá mzda, aby mali čas a zdroje na výrobu kvalitnejšej kávy. Všetci vaši priatelia či členovia rodiny, ktorí sú závislí na káve, budú šťastní, keď budú mať kávičky v obľúbenej kaviarni predplatené na pár mesiacov alebo dostanú poriadne balenie kávy do zásoby.

Pre každého, kto chce žiť bez plastov: Opakovane použiteľné fľaše majú krásne dizajny, takže ťažko vybrať jedného favorita, no bývajú také prepracované, že sa absolútne hodia aj pod vianočný stromček. Veľa z nich je zároveň aj termoskami, takže si v nich môžete nosiť aj polievky do práce. Odporúčame tie z nehrdzavejúcej ocele. Potešia každého, kto dodržuje pitný režim, ale nechce v kabelke nosiť plastové fľaše.

Pre každého, kto má rád pikniky alebo vonkajšie oslavy: Niektorí milujú pikniky či rôzne narodeninové oslavy v prírode. Tie sa často nezaobídu bez jednorazového riadu, no ak im darujete sadu bambusového riadu, vyriešite to za nich ekologicky. Nájdete naozaj nápadité dizajny a hoci bambus nie je taký odolný ako porcelán, je vhodný aj do umývačky riadu. Bambus je vysoko udržateľný materiál vďaka tomu, že rýchlo rastie. 

Pre tých, ktorí uprednostňujú praktické darčeky: zdravé uteráky. Myslíme tým tie, ktoré sú z kvalitnej organickej bavlny. Organická bavlna sa vyrába za lepších podmienok aj pre zamestnancov, aj pre životné prostredie, keďže nesmú byť použité žiadne chemikálie, neznečisťuje sa pôda. A - organická bavlna je šetrnejšia k pokožke, takže je skvelá pre alergikov a ľudí s ekzémami. Uteráky sa zídu vždy, ale ak poznáte niekoho, kto miluje kúpeľ, ocení ich ešte viac. 

Pre milovníkov kníh: Samozrejme, kniha. My však odporúčame aj konkrétnu s praktickými radami a krásnymi ilustráciami ako žiť udržateľnejšie. Dokonca je už aj preložená (Christine Liu - Eco-friendly domov). Ak poznáte niekoho, kto by chcel mať väčšie povedomie o Zemi, môžete ho inšpirovať vďaka takejto praktickej knihe k pozitívnym zmenám v živote. Ocení ju každý, kto má záujem o takýto život, ale je vhodná najmä pre ľudí, ktorí všeobecne radi čítajú.

Pre tých, ktorí radi nosia domáce oblečenie: Perfektný ekologický darček pre lenivé nedele je mäkučké pyžamo z organickej bavlny. Pyžamová súprava je taká vianočná darčeková klasika, no ak podarujete naozaj kvalitný kúsok zo 100 % organickej bavlny, ten, koho obdarujete, bude spať ako zabalený v jemnej bavlnke. 

Pre tie, ktoré zbožňujú líčenie: Milovníčky make up-u ocenia, keď im vyberiete vegánske produkty v drevených obaloch namiesto plastu. Existujú aj značky, ktoré dopĺňajú svoje produkty, takže ak spotrebujete špirálu či rúž, do tohto bambusového obalu vám „načapujú“ nové, čím sa podporuje filozofia životu bez odpadu. O úžasnej kvalite a krásnom balení nemusí byť ani reč, ale pripravte sa na vyššiu sumu.
 
Dvaja mnísi prinesú dar Dalajlámovi. Dostane veľkú krabicu, otvorí ju a tam nie je nič. On odpovedá: ,Presne toto som chcel!´
 
Pre tých, ktorí si radi skrášľujú domácnosť: Darujte niečo do bytu, čo bude nadčasové. Náš tip je nefarbený, nebielený a ručne vyrábaný koberec zo 100 % vlny, ktorá je priaznivejšia pre životné prostredie a vaše zdravie. Obyčajný koberec totiž veľmi eco friendly nie je, ale takýto veru áno! Na rozdiel od strojovo tkaných kobercov, ktoré používajú polypropylén a farbenú vlnu, je takýto koberec natoľko prírodný, ako sa len dá.
 
Pre deti a čerstvých rodičov: Plyšový medvedík z bavlny, ktorý podporuje vývoj detí Organic Busy Bear Activity Toy. Je dostupný však len v zahraničí, a teda na zahraničných stránkach. Ide o hračku, ktorá je plnená materiálom z recyklovaných plastových fliaš, vrch medvedíka je z organickej bavlny. Dodáva sa v jednoduchom papierovom obale. Čiže ak hračku pre deti, tak voľte takúto prepracovanú po každej stránke.
 
Darčekmi, ktorými potešíte nielen vašich blízkych, ale aj životné prostredie, je viac, než si myslíte. Siahnuť môžete aj po zážitku. Princíp spočíva v tom, že nehromadíte zbytočne veľa vecí, snažíte sa o život s menšou produkciou odpadu, o minimalistické Vianoce. Zážitok je niečo, čo hmotne neexistuje a náklady na jeho výrobu sú spojené maximálne s vytlačením peknej oznamovacej kartičky. 
 
Môžu to byť permanentky na jogu či pilates, na hodinu tanca, alebo abonentka do divadla. Och, veď vy môžete ľuďom darovať momenty plné smiechu, z ktorých sa stanú šťastné spomienky! No a spomienky, milí čitatelia Zeleného Denníka, tie majú také zvláštne čaro, že nám pomôžu vždy, keď je najhoršie. Šťastné a zelené.
 
eko medovnicky ZD
 
 
1318 zhliadnutí
Naposledy zmenené 06. december 2023

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.