Eko tipy

Eko tipy 13. september 2022

5 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame na našej pleti Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Nesprávne produkty nám podráždia pokožku. Ako nájsť tie pravé? O najčastejších chybách v starostlivosti o pleť nám povie expertka na prírodnú kozmetiku.

Spýtali sme sa expertky na prírodnú kozmetiku a riaditeľky spoločnosti Annemarie Börlind, Henriety Martinkovej, čoho najhoršieho sa dopúšťame na našej pleti. Prečo sa nám zapchávajú póry, ktoré vyzerajú ako čierne bodky a je správne neustále striedanie kozmetických produktov?

„Vedeli ste, že koža je náš najväčší orgán s rozlohou asi 1,8 m2? Vďaka nej cítime a je naším ochranným plášťom, preto by sme sa o ňu mali patrične starať. Pôjde vám to ľahšie, keď vám prezradím päť najčastejších chýb v starostlivosti o pleť i to, ako sa im môžete vyhnúť,“ vyzýva pani Martinková.

 Model Me Time

 

1. NEDÔKLADNÉ ODSTRÁNENIE MEJKAPU

Je dôležité, aby ste si pleť čistili ráno a večer. Pri odličovaní sa neodstraňujú len zvyšky mejkapu, ale aj iné čiastočky nečistôt ako kožný maz či jemný prach. Neodstránený kožný tuk, čiastočky nečistôt alebo usadeniny upchávajú póry a môžu viesť k nečistotám.

Navyše, pri dobre vyčistenej pokožke dokážu do nej účinné látky lepšie preniknúť a proces opravy môže prebiehať nerušene. Odličovanie je teda povinné – bez výnimky! Je dôležité, aby ste nezabudli na oči. Ak maskaru neodlíčite dôkladne, polámu sa vám mihalnice. 

Pedantne by ste si však nemali čistiť len tvár či mihalnice. Baktérie sa hromadia aj na štetcoch a špongiách, ktoré nie sú pravidelne čistené od mejkapu, čo následne spôsobuje podráždenie. Pomôcky na líčenie by ste si preto mali aspoň raz za mesiac poriadne vyčistiť. Na čistenie je najlepšie použiť čistič štetcov, sprej alebo mydlo. Starostlivio umyte kefy alebo špongiu, a potom ich položte na uterák, aby ste ich vysušili.

Môj TIP

Dokonca aj očistená tvár zanecháva stopy na vankúši alebo uteráku. Odumreté kožné a vlasové bunky môžu dráždiť pokožku a viesť k vyrážkam. Vymeňte preto obliečku na vankúš aspoň raz týždenne – častejšie, ak máte citlivú alebo mastnú pokožku, a pravidelne si vymieňajte uteráky.

 

2. NESPRÁVNA STAROSTLIVOSŤ

Naša pleť si vyžaduje starostlivosť, ktorá je prispôsobená jej potrebám a veku. Nesprávne produkty spôsobujú podráždenie pokožky.

 

MASTNÁ PLEŤ

Na redukciu pupienkov a čiernych bodiek používajte 1 – 2-krát týždenne peeling s ovocnými kyselinami. Je tiež dôležité, aby bola vaša pokožka dostatočne hydratovaná. Keď zbavíte pokožku príliš veľa vlhkosti, produkuje ešte viac mazu, aby sa chránila.

ZMIEŠANÁ PLEŤ

Výzvou pre zmiešanú pleť je, že musíte ošetriť tak ako lesklú, nečistú oblasť pokožky v T-zóne (čelo, nos a brada), tak aj suché oblasti na lícach, napríklad jedným pleťovým prípravkom. Z tohto dôvodu odporúčame ľahký hydratačný krém, ktorý zmatňuje a znižuje pocity pnutia. Aj pri zmiešanej pleti je dôležité pravidelne peelingovať. 

DEHYDRATOVANÁ POKOŽKA

Dehydrovaná pokožka pôsobí napnuto, napäto a vyznačuje sa suchými vráskami. Ako už názov napovedá, chýba jej vlhkosť. Úlohou vašej starostlivosti je teda kompenzovať tento deficit. Vhodné zložky sú napríklad kyselina hyalurónová alebo aloe vera

SUCHÁ KOŽA

Suchá pokožka potrebuje starostlivosť s vysokým obsahom tuku, aby boli suché a drsné oblasti pokožky opäť zamatovo jemné. Dôležité je aj to, aby prípravky obsahovali aktívne zložky, ktoré posilňujú kožnú bariéru, aby už nestrácala vlhkosť. Vhodnými prísadami sú napríklad bambucké maslo alebo jojobový olej

CITLIVÁ POKOŽKA

Ochranná bariéra je na citlivej pokožke porušená. Na vonkajšie vplyvy, ako sú zložky v kozmetike či teplotné výkyvy, teda reaguje podráždením, začervenaním či svrbením. Pri starostlivosti o ňu je dôležité, aby obsahovala upokojujúce a stabilizačné zložky. Obzvlášť vhodné sú preto aloe vera a koreň sladkého drievka.

 

2 PHASE ALOE VERA and HYALURONAN SHAKE

 

3. NEUSTÁLA ZMENA STAROSTLIVOSTI O PLEŤ

Naša pokožka sa obnovuje približne každých 28 dní – čím sme starší, tým dlhšie trvá proces obnovy. Počas tejto doby sa tvoria nové kožné bunky, vďaka ktorým je pleť svieža a hladká. Staré, odlupované bunky na povrchu zrohovatejú a prirodzene opadávajú. Ak teda vyskúšate nový produkt, musíte počkať, kým sa účinok prejaví. Len tak môžete posúdiť, či sa sľubovaný efekt dostavil.

Môj tip

Našli ste už dokonalý krém pre vašu pleť? Ostaňte mu verní. Neustála zmena produktu preťažuje pokožku a môže viesť k podráždeniu.

 

4. NESPRÁVNE PORADIE VÝROBKOV

Šúľa sa vám krém, keď ho nanášate? Jedným z dôvodov môže byť, že používate produkty starostlivosti v nesprávnom poradí. Ako základné pravidlo si zapamätajte: vždy vrstvite z tekutej na tuhú.

Prehľad nájdete nižšie: 

·      tonikum,

·      sérum (najskôr vodné, potom olejové),

·      tvárový olej,

·      denný krém.

Samozrejme, nie všetky vyššie uvedené produkty musia byť súčasťou vašej rutiny starostlivosti o pleť.

 

Extra tip:

Produkty aplikujte na vlhkú pokožku. Najmä séra s kyselinou hyalurónovou sú schopné sa lepšie absorbovať, pretože je k dispozícii viac vody na viazanie. Tak isto by sa mal pleťový krém nanášať na vláčnu pokožku (kým sérum, tonikum nie sú úplne absorbované), aby sa zabezpečil účinnejší transport aktívnych látok do hĺbky pleti. 

 

5. PRÍLIŠ ČASTÝ PEELING

Je vaša pokožka podráždená a citlivá? Môže to byť preto, že si ju peelingujete príliš často. Ak to preháňate, oslabujete ochrannú bariéru pokožky a tá reaguje podráždením, začervenaním či svrbením.

Dbajte na to, aby čiastočky peelingu neboli príliš hrubé, ako napríklad tie s pieskom. Stavte radšej na produkty so šetrnou aplikáciou, ako sú čiastočky z jojobového vosku. Ak máte mastnú pleť, ktorá je náchylná na vyrážky, odporúčame peeling na báze enzýmov alebo ovocných kyselín, a to dvakrát až trikrát týždenne. Enzýmový peeling je dokonca vhodný najmä pre citlivú pleť, pretože nedráždi pokožku a šetrne odstraňuje odumreté kožné bunky. 

 

Bonusový tip:

 Peeling Powder ZelenyDennik

 

NEPREHLIADAJTE EKOLOGICKOSŤ PRODUKTOV

Výber kvalitnej kozmetiky, ktorý našej pleti pomôže namiesto toho, aby ju udusil chemikáliami, je náročná záležitosť. Trh s takýmito produktmi sa už rozrastá a vy si môžete dovoliť zvýšiť kritériá. Nezaujímajte sa len o obsah kozmetiky, po ktorej siahate, ale hľaďte aj na jej formu, a teda na obal, v ktorom sa nachádza. Žiadajte od firiem, aby ekologická stopa, ktorá vzniká pri vytváraní kozmetiky, bola čo najmenšia. V 21. storočí by svet kozmetiky nemal predstavovať len povrchnú cestu za krásou či mladistvým vzhľadom, starajme sa aj o planétu, na ktorej spoločne žijeme.

Aj recyklovateľné obaly môžu vyzerať fantasticky a zároveň sú ekologické. ANNEMARIE BÖRLIND pri téme recyklácie ani náhodou nekončí. „Okrem recyklovania obalov sa pozeráme zároveň aj na ekológiu, a teda zvažujeme charakter obalov aj v zmysle dopadu na ekológiu prostredia a akú uhlíkovú stopu vytvárajú, napr. pri transporte. Aktuálne sme si dali globálny záväzok. Jednou z našich hlavných priorít je do roku 2025 zníženie spotreby energie s cieľom znížiť emisie CO2 na minimum. Viete, o udržateľnosti nestačí len hovoriť, udržateľnosťou treba reálne žiť.

A preto my, v ANNEMARIE BÖRLIND, používame alternatívne zdroje energie či ,zelenú flotilu', ktorá vďaka najmodernejším technológiám prispieva k zníženiu emisií a spotrebe paliva. Získali sme početné vyznamenania za inovatívny vývoj a udržateľné postupy výroby. Naša výroba je z hľadiska klímy neutrálna a kompenzujeme naše uhlíkové stopy podporou projektu ClimatePartner na úpravu vody v Kambodži. Hrdo môžeme vyhlásiť, že od roku 2015 sme klimaticky neutrálni. Technika a technológia výroby našich produktov je veľmi prísna a neustále ju vylepšujeme, aby sme nielen dodržali tie najvyššie štandardy kozmetického priemyslu, ale ich aj prevýšili. Naše požiadavky, záväzky a smernice kvality sú certifikované certifikátom EcoControl. Odmietame testovať produkty na zvieratách alebo používať geneticky modifikované ingrediencie. Od vzniku našej kozmetickej spoločnosti sme striktne proti používaniu výťažkov z mŕtvych živočíchov a proti akýmkoľvek formám zneužívania prírodných zdrojov,“ vysvetľuje konateľka spoločnosti pani Henrieta Martinková.

Viac informácií o ekologickej kozmetike nájdete na www.annemarieborlind.sk.

1143 zhliadnutí
Naposledy zmenené 25. september 2022

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.