Zo sveta

Svet 20. september 2023

Prečo firmy stále používajú v kozmetike mikroplasty? Odporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Téma mikroplastov v kozmetike už niekoľko rokov rezonuje, avšak stále môžeme na trhu nájsť obrovské množstvo kozmetických produktov, ktoré ich obsahujú. Sú značky, ktoré neignorujú riziká ich používania a striktne ich odmietajú. Prečo to nie sú všetci?

Čo sú mikroplasty?

Sú to častice, ktoré sa nachádzajú v obrovskom množstve produktov, výnimkou nie je kozmetický priemysel. Ich veľkosť je od päť mikrometrov do maximálne päť milimetrov. Vzhľadom na svoju veľmi malú veľkosť je často takmer nemožné ich filtrovať čističkou odpadových vôd, dôsledkom čoho sa dostávajú na polia, do ovzdušia či do vodných tokov. Mikroplasty nie sú biologicky odbúrateľné, dôsledkom čoho ostávajú v životnom prostredí stovky rokov, na ich časticiach sa hromadia vysoko toxické znečisťujúce látky, ako sú pesticídy a iné environmentálne toxíny.

 

mikroplasty zelenydennik2

 

Aký majú vplyv na naše zdravie?

Väčšina mikroplastov je klasifikovaná ako potenciálne škodlivá. Otázka teda znie, či chceme svoju pokožku vystavovať „potenciálnemu poškodeniu“? Sú výskumy, ktoré potvrdili, že mikroplasty v životnom prostredí priťahujú škodlivé baktérie – patogény, ktoré zvyšujú riziko chorôb a infekcií. Mikroplasty sú neraz spojované s vážnymi zdravotnými problémami – majú vplyv na hormóny, neplodnosť či poruchy nervového vývoja. Dostávajú sa do morí v množstvách, ktoré sa dajú len ťažko odhadnúť. Ich vplyv sa pohybuje od fyziologických porúch po tvorbu nádorov a celkovú zvýšenú úmrtnosť morských živočíchov. Z množstva mikroplastov sa tvoria usadeniny, ktoré sú absorbované rybami a inými druhmi morského života, čím sa dostávajú i do potravinového reťazca.

Avšak existujú značky, ktoré striktne odmietajú používanie mikroplastov, ako napríklad Annemarie Börlind.

Ako rozpoznať mikroplasty v kozmetike?

Žiaľ, pre spotrebiteľov nie je ľahké rozpoznať, či sa v produktoch nachádzajú mikroplasty. Hoci plast v kozmetike musí byť uvedený, väčšinou sa skrýva za komplikovanými odbornými názvami, ako:

Nylon-12, Acrylates Copolymer, Acrylate Crosspolymer, Polyethylen (PE), Polypropylen (PP), Polyamid (PA), Polyethylenterephtalat (PET).

Výskumy ukazujú, že v priemere iba 1 z 10 značiek na obaloch otvorene uvádza, že produkty obsahujú mikroplasty alebo že nejaká zo zložiek môže obsahovať mikroplasty. Odporúčame siahať po značkách, ktoré otvorene deklarujú na obaloch, že sú bez obsahu mikroplastov.

 

Annemarie Borlind Zelenydennik

Značka ANNEMARIE BÖRLIND striktne odmieta používanie mikroplastov v kozmetike.

 

Potrebuje kozmetika mikroplasty?

Mikroplasty môžeme nájsť takmer v každej kategórii kozmetiky, obsahujú ich sprchové gély, šampóny, mejkapy, rúže a mohli by sme pokračovať. Prečo? Aký zmysel má dávať do rúžu či krému na tvár plast? Prečo sú také rozšírené? Mikroplasty sa používajú aj na to, aby produktom prepožičiavali farebný či trblietavý efekt a v neposlednom rade sú pre výrobcov lacné. Požívajú sa ako exfoliačné činidlá, plnivá alebo spojivá. Najčastejšie sú používané plastové granule v peelingových produktoch.

Dá sa to aj inak

Našťastie, sú značky, ktoré striktne odmietajú používanie mikroplastov. Odporúčame certifikovanú prírodnú kozmetiku ANNEMARIE BÖRLIND, pretože celý sortiment je bez mikroplastov a iných škodlivých látok. V peelingových produktoch nie sú použité plastové granule, ale ekologické prírodné alternatívy, ako sú perličky z jojobového vosku, enzýmy či kombinácia morskej soli a bambusových granúl.

 

mikroplast

 

Kozmetický priemysel nepotrebuje k výrobe produktov mikroplasty, napriek tomu je ich výskyt v konvenčnej kozmetike úplne bežný. Avšak, ak siahate po certifikovaných prírodných značkách, môžete mať istotu, že volíte produkty bez obsahu mikroplastov a ropných derivátov. Používanie látok na báze ropy je v týchto značkách prísne zakázané.

Výberom dôveryhodných a transparentných značiek môžeme prispieť k zníženiu osobného znečistenia plastmi a prispieť tak i k zlepšeniu situácie.

1112 zhliadnutí
Naposledy zmenené 20. september 2023

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Prečo to robímeZdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/


Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

Sme na pokraji ekologickej katastrofy a pokiaľ nezmeníme náš súčasný životný štýl, nezanecháme planétu pre ďalšie generácie. -- Zuzana Vrecková --Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/citaty/305176-mark-twain-posvatny-cit-priatelstva-je-taky-sladky-a-stale-lo/

 

Šéfredaktorka

ZV profile medium

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.